Emzirmeye başlamadan önce ellerinizi yıkayın.Göğüsler için özel bir temizliğe ihtiyaç yoktur. Sabun, alkol ve karbonatlı su gibi şeyler kullanmanız göğüs uçlarınızı tahriş edebilir. Her gün banyo yapmıyorsanız meme başlarını günde bir kez suyla yıkamanız yeterlidir.

EMZİRME POZİSYONU

Rahat edebileceğiniz bir şekilde oturun, mümkünse sırtınızı bir yere yaslayın. Bebeğinizin vücudu da size yakın ve paralel olmalıdır. Bebeğinizi başı ve omuzları memenizin, burnu ise meme ucunuzun karşısında olacak şekilde kendinize çevirin. Emzirmek için siz öne eğilmeyin, henüz küçük olan bebeğinizi desteklemek için kolunuzun altına bir yastık koyarak bebeğinizi göğsünüze yaklaştırın.

BEBEĞİNİZ EMERKEN

Bebeğinizin ağzının kenarına doğru meme başını biraz değdirdiğinizde bebeğiniz açsa ağzını açacaktır. Bu esnada memenin kahverengi kısmının çoğunu bebeğin ağzına yerleştirirseniz bebek emmeye başlayacaktır. Memenizin ucunun ve etrafındaki kahverengi yuvarlak kısmın da bebeğin ağzına girmesi süt bezlerinin tam olarak ve acısız boşalmasını sağlayacaktır. Bebek sadece meme başını emdiğinde çatlak olabilir. Emerken hava yutmaması için bebeğin alt dudağı da dışarıda olmalıdır. Bebeğinizin burnunu kapatmaması için parmağınızla göğsünüzü bastırabilirsiniz. Bebek sürekli ağzını şapırdatıyorsa memeyi iyi alamamış demektir, memeye tekrar yerleştirmek gerekir.
Göğüs uçlarınız çok acıyor da olsa başlangıçta bebeğinizi her seferinde her iki göğsünüzden de emzirin. Sonraları tek memeyi sonuna kadar sürdürün. Emzirdikçe göğüs uçlarının sertleşmeye başladığını göreceksiniz. Bir sonraki emzirmeye emzirmediğiniz göğsünüzden başlayın. Bebeğinizin çok gaz sancısı olduğunda doktorunuza danışın.

EMZİRME BİTERKEN

Emzirmeyi sona erdirmek istediğinizde göğsünüzü birdenbire çekmek acı verebilir. Bunun için önce bebeğin ağzının kenarına parmağınızı sokarsanız bebeğiniz meme ucunu bırakacaktır. Emzirmediğiniz sonra bebeğinizin gazını çıkarırsanız daha rahat ettiğini göreceksiniz.

YA EMZİREMİYORSAM?

Sizde ya da bebeğinizde görülebilecek bazı sağlık problemleri memeyi reddetmesine sebep olabilir. Sakın moralinizi bozmayın! Bebeğinizi biberonla beslemek zorunda kalsanız bile onu beslerken göstereceğiniz sevgi ve ilgi çok önemlidir. Bebeğinize vereceğiniz süt kadar ona göstereceğiniz ilgi ve sevgiyede bebeğinizin ihtiyacı vardır.

 

Yorum Yaz