Bugün bebeğinizin doğum günü ve bebeğinize sizden alabileceği en güzel hediyeyi, yani “ anne sütü ”nü verin. Rahminizin dokuz ay boyunca bebeğinizi beslediği gibi, siz de bebeğinizi besleyin.
Emzirme, sevginin, güvenin ve sağlığın tek bir hareketle verdiği mükemmel bir hediyedir.

Bebeğiniz rahimdeyken onu çevreleyen amniyotik sıvının tatlara ve kokulara beslenme düzeniniz sayesinde alıştığı ve bebeğinizin bunu içine çektiği gibi, anne sütü de aldığınız besinlerden tatlar içerir ve doğumdan sonra bebeğiniz bir çok yeni tadı tecrübe edinmeye devam eder. Bu paranın satın alamayacağı bir hediyedir. Bebeğinize birkaç hafta, birkaç ay veya birkaç yıl boyunca anne sütü vermek, bebeğiniz için ömür boyu sürecek yararları olan bir hediye verebilmeniz için ilk şansınızdır.

İnsan sütünün mükemmel yararlarından biri her bir bebek için özel olmasıdır. Erken doğan çocuğa sahip olan annelerin kendi çocukları için özel olarak yaratılan sütlerinde ekstra antikor ve protein bulunur. Anne sütü sadece karbonhidrat, yağ ve protein değil; enfeksiyonlarla savaşan antikor maddesini içerdiği gibi, görsel ve beyinsel gelişimi düzenleyen büyüme hormonları ve bazı özel maddeleri de içerir.

Vücudunuzun size bedava olarak sunduğu “ anne sütü ”nün “sıvı altın” olarak isimlendirilmesine şaşırılmamalıdır. Vücudunuz bu mükemmellik besini bebeğiniz için ücretsiz olarak sağlamaktadır.

Normal olarak, emzirme hem siz hem de bebeğiniz için öğrenmesi kolay bir şeydir. Anneler ve bebekler bu mucizeyi binlerce yıldır gerçekleştirmektedirler. Dans etme veya araba kullanma gibi herhangi bir yetenekte olduğu gibi emzirmede de ne kadar yaparsanız, o kadar iyi öğrenirsiniz. İlk birkaç hafta bu işi başarıyla yapmak doğal gelebilir ya da başta beceremeyeceğinizi zannedebilirsiniz ancak zaman geçtikçe siz ve bebeğiniz bu işten çok daha fazla haz duyacaksınız.

İlk birkaç günde vücudunuz kolostrom adı verilen, memelerden ilk gelen az kazein ve çok albüminli süt içerebilir. Bu, bebeğinizin kavramayı ve süt az bir miktardan çok zamana geçinceye kadar emmeyi öğrenebildiği zamandır. Kolostrom, bebeğin mekonyumu(bebeğin ilk dışkısı) dışarı atabilmesine etkili şekilde yardım eden bir müshildir. Ayrıca bebeği hastalıklardan korumak için ciddi miktarda antikor içerir. Eğer bebeğiniz uykusuz görünüyor ve beslenmek istemiyorsa kolostromu bir kaşığa kendiniz çıkarıp bebeğinize içirebilir ve bu sayede bebeğinizi beslenmeyi istemesi için ikna edebilirsiniz. Bebeğinizle ten teması kurmak onun beslenmek istemesini sağlayan başka bir yoldur. Çalışmalar göğüsün bebeği etkilemek için amniyotik sıvınınkine benzer bir koku içerdiğini göstermiştir.

Eğer birisi size yardım ediyorsa, yeni bir şeyi öğrenmek kolaydır. Araba sürmeyi kendi başınıza öğrenmemişsinizdir. Yardım isteyin. Sizin bebeğiniz doğmadan önce, başka annelerin bebeklerini emzirmelerini izlemek de bu işi daha çabuk öğrenmenizi sağlayacaktır.

İlk hafta boyunca emzirme konusunda sorunlar yaşayabilir “Nasıl Emzirmeliyim?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Ama hamilelik döneminden yaptığınız gibi, emzirmeye karşı olumlu bir yaklaşım sergileyin. Çok geçmeden bu hem anne hem de bebek için bir armağana dönüşecektir.

Eğer bir problem ortaya çıkarsa, bebeğiniz memeyi reddediyorsa, yardım ararken yapabileceğiniz iki şey vardır. Birincisi, süt sağlamayı sürdürün. Sütü göğüsten çıkardıkça (günde 5-8 kez), daha fazla süt üretirsiniz. Eğer bebeğiniz göğüsten beslenemezse, sütü elinizle veya bir göğüs pompasıyla kendiniz çıkarın. Yapmanız gereken ikinci şey de bebeğinizi beslemektir. Kendinizden sağdığınız sütü kullanabilir ya da sütünüz yeterli seviyeye gelene kadar formülle ona ilaveler yapabilirsiniz. Kilo alan bebekler emzirmeyi öğrenmek için istekli olurlar. Destek ve zamanında yardım, onun için pozitif bir öğrenim ortamı oluşturur.
Anneye yakın olan insanların anneye emzirme konusunda destek vermeleri önemlidir. Bir çok baba ve büyükanne-baba günümüzde yeni bebeğin bakımında aktif bir rol üstlenmek ister ve bebeğin beslenmesiyle daha fazla nasıl yardımcı olabileceklerini düşünürler.
Beslenmenin yanında günlük aktiviteler içinde yardımcı olabilecekleri çok şey vardır. Yürüme, kucaklama, bebeği sallama ve gazını çıkartma bebeğin ailedeki diğer insanları da tanımasını sağlar. Bebeğin bezini değiştirmek çekici görünmeyebilir. Bu ailenin diğerlerinin ilgilerini göstermelerinin bir diğer yoludur! Günün sonunda bebeği banyo yaptırmak, babaların çocuğuyla bağ kurmasının mükemmel bir yoludur.
Emzirmeye karar almanız gereken ve hem sizin hem de bebeğinizin bu özel bağın tadını çıkaracağınız zamandır. Bu hem sizin hem de bebeğinizin haz duyacağı en özel hediyedir ve ömür boyu sürecek bir bağ oluşturur.

Kaynak : HypnoBirthing The Mongan Method, Third Edition (2005)

 

 

 

Yorum Yaz