Telaşlanmayın! Daha önce hiç bebek bezi değiştirmemiş hatta elinize hiç bebek almamış olabilirsiniz. Ama yalnız değilsiniz! Yeni doğum yapan anneler için bebek bezi değiştirmek ilk aşamada sıkıntılı bir süreç olabilir. Ancak yeni doğan bebeğinizle birlikte deneyim kazanacaksınız. Bebek bezi değiştirmek aslında hiç zor değil. Hatta alıştıkça size öyle kolay gelecek ki bebeğinizin altını değiştirme işlemi size bebeğinizle yakın olma ve ilişki kurma fırsatı sağlayacaktır.

1.Bebek bezi değiştirmek için hazırlıklı olun

Bebek bezi değiştirmek için gerekli olan malzemelerin hepsini yanınızda bulundurmanız size zaman kazandıracak ayrıca bebeğiniz bu sürede altı açık yalnız kalmak durumda kalmayacaktır. Bebeğinizin altını açıp, unuttuğunuz bir malzemeyi almaya gittiğinizde kötü bir suprizle de karşılaşabilirsiniz 🙂 Bu yüzden bezi değiştirmeye başlamadan önce her şeyin elinizin altında olmasına dikkat edin!  İhtiyacınız olan şeyler; bebeğinizin bedeni ve kilosuna uygun bebek bezi, bebek alt açma örtüsü, ılık su-pamuk. Bebeğiniz kakasını yaptığında, bebeğinizin altını ılık su ile yıkamak ya da ılık su-pamuk yardımıyla yıkayıp, kurulayıp havalandırmak, bebeğinizin hassas poposunun pişik olmamasına yardımcı olacaktır.

2. Bebeğinizin cinsiyetine göre bebek bezi değiştirmek

Erkek bebek annelerinin en sık karşılaştığı  durum bebeğinin altını açtığında çiş yapmasıdır heralde. Buda etrafı ve sizi fena halde kirletebilir. O yüzden temiz bebek bezini hazırlarken pipisinin üzerine bir parça örtü örtmek sizi bu kötü sürprizden koruyacaktır. Erkek bebeklerde temizlik sırasında sünnet derisi asla geriye çekilmemelidir. Kız bebeklerin bezini değiştirirken de, dışkının idrar yoluna bulaşmasını önlemek için  işlem önden arkaya doğru yapılmalıdır.Bunun yanında silme işlemi tek bir hareket ile yapılmalı, kirli pamuk özellikle bu bölgede bir daha silme işlemi için kullanılmamalı ve atılmalıdır.

3. Güvenli ortam sağlayın

Değiştirme işlemi yaptığınız yerin bebek açısından güvenli olması çok önemlidir. Bir süre sonra kendi kendine dönmeyi başaran bebeğiniz, gözünüzü biran için ayırdığınızda düşebilir!  Ev kazalarının önemli bir kısmının alt değiştirme sırasında malzeme temini gibi nedenlerle yalnız bırakılan bebeklerin düşmesi sonucu oluştuğunu unutmayın!

4. Önce siz sakin olun

Önce siz sakin olun ki bebeğinizi sakinleştirebilin! Bebeğiniz bebek bezi değiştirilirken çok daha fazla hareket edebilir. Bebeğinize hiçbir şey söylemeden direkt kirli bebek bezini çıkarıp, çıplak bedenine dokunmak onu huysuzlaştırabilir. Bu nedenle öncesinde bebeğinizle konuşarak rahatlatabilir kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Anlamaz diye düşünmeyin, onlar herşeyin farkındalar…

5.Zamanında değişim yapın

Yenidoğan bir  bebek ilk birkaç ayda çok sık idrar ve kaka yaptığı için günde ortalama  en az 6-7 kez değiştirilmesi gerekebilir. Büyüdükçe bu miktarlarda azalma olacaktır. Her altını kirlettiğinde bezini değiştirmeliyiz. Altı temiz olan bebekler daha rahat ve huzurlu olurlar ve daha az pişik sorunu yaşarlar. Ayrıca bebeğinizin bezini bağlarken  bel kısmını çok sıkmayın, çok gevşek de bırakmayın, iki parmağınız bebeğin bezi ile göbeği arasına rahatça girebiliyorsa bu sıkılık yeterlidir. Yeni doğan bebeğinizin bez değişimi sonrası, bezin ön tarafının katlanması, henüz düşmemiş veya yeni düşmüş olan göbeğe baskı yapmayı engelleyecektir. Bezi bağlandıktan sonra parmağınızı bacak çevresinde dolaştırarak, katlanmış kenarları dışa doğru düzeltirseniz sızıntı olmasını engellenebilirsiniz.

Yorum Yaz