Anne sütünü sağma; süt üretiminin artışı ve emzirmenin devamlılığının sağlanması açısından çok önemlidir

Yenidoğan bebekler emzirmenin ilk dakikalarında yavaş yavaş ve kısa emerler. Bunun nedeni çene kaslarının zayıf olması ve çabuk yorulmalarıdır. Zamanla bebeğinizin çene kasları kuvvetlenecek ve emzirme süreleri ve sıklığı artacaktır. Ancak bu süre zarfında göğsünüzde bebeğinizin emdiğinden fazla süt üretilmesi söz konusu olabilir ve sizi sıkıntıya sokabilir. Göğsünüzün rahatlaması ve bebeğinizin göğsünüzü daha rahat kavraması için göğsünüzü sağmanız önemlidir.

Ayrıca bebeğinizin memeyi reddetmesi veya sütünüzün az olması durumlarında sütün devamlılığını sağlamak önemlidir. Meme başının çökük olması, kanal tıkanıklığı olması, bebeğinizin prematüre doğması veya herhangi bir hastalık nedeniyle hastanede olması gibi nedenlerde sütün sağılarak verilmesi sütün devamlılığını sağlamada yardımcı olacaktır.

Bir başka sütün sağılmasını gerektiren durum ise emziren annelerin iş hayatına geri dönmeleri. İşe gittiğinizde veya dışarı çıktığınızda sütünüzü sağabilir ve saklayabilirsiniz. Bu sayede sizin olmadığınız zamanlarda da bebeğiniz anne sütü almış ve sütünüzün de devamlılığı sağlanmış olur.

Sütünüzü “elle sağabilir” veya “pompa yardımı” ile göğsünüzü boşaltabilirsiniz.

Süt sağma öncesinde ellerinizi mutlaka yıkayınız! . Mümkün olduğunca  sessiz, sakin ortamda sağma işlemini gerçekleştirin. Bebeğinizin resmine bakmak, ılık içecekler içmek, memelerinizin  uçlarını uyarmak, memelere masaj yapmak ve sırt masajı yapmak oksitosin refleksini uyararak sütünüzün gelmesine fayda sağlayacaktır.

Peki anne sütü nasıl sağılır?

Anne Sütünün Elle Sağılması

Ekonomik ve kullanışlı bir yöntemdir. Memeler yumuşak olduğunda elle sağmak daha kolaydır.

elle-süt-sağma

Sütü Sağmak İçin;

  • Hafif öne eğik bir şekilde oturun,
  • Memenizi, başparmak üstte işaret parmak altta olacak şekilde areolanın ( kahverengi kısım)  2,5 cm gerisinden tutun,
  • Baş ve işaret parmaklarınızı yavaşça içe göğüs duvarına doğru bastırın,
  • Basıp bırakarak sütünüzü sağın.

Sütü sağarken, meme ucunuza bastırmayın, bir memenizi üç-beş dakika sağdıktan sonra diğerine geçin. Sütü sağma işlemi toplam 20-30 dakika sürmelidir.

Pompa İle Sağma:

Piyasada çeşitli şekilleri olan süt sağma pompalarının evde kullanım için manuel tipleri olduğu gibi hastanelerde profesyonel kullanım için olan elektirikli tipleri mevcuttur. Önemli olan bu pompaların hijyenik olarak kullanılmasıdır. Hastanelerde kullanılan pompalar için mutlaka kişiye özel setler kullanılmalıdır. Süt sağmak için en ideal ve hijyenik yöntemin elle süt sağma olduğu unutulmamalıdır. Temizlenmiş aparat memeye yerleştirilir. En az konumunda 5 sn çalıştırılır. Daha sonra maksimum konumumda memeler boşaltılır.

breast-pump

 

  Anne sütü; oda sıcaklığında 3 saat,

  Buzdolabı rafında (+4 derecede)  3 gün,

  Derin dondurucuda (-18 derecenin altında) 3 aya kadar saklanabilir.

Saklanan Anne Sütünün Kullanılma İlkeleri:

  • Her sağmada süt ayrı steril kaplarda toplanmalı ve üzerine tarih-saat yazılmalı.
  • Kullanılacağı zaman tarihi daha önce olan sütler kullanılmalı
  • Buzdolabına indirilerek veya ılık suda bekleterek çözülmeli.
  • 24 saat içinde kullanılmalı.
  • Çözünmüş süt tekrar dondurulmamalıdır.

Ancak şunu unutmayın, hiçbir pompa bebeğin annesinden çektiği süt kadar fazla süt boşaltamaz. O nedenle sütünüzü özellikle arttırmaya çalıştığınızda pompada çıkan miktara kafayı takmayın. Siz bu miktarın ne kadar az ya da çok olduğuna kafayı takarsanız inanın o bir gün gerçek olur. Beyninizden geçen bu düşünce oksitosin hormonu sayesinde gerçek olur.

1 Yorum Var

  1. Merhaba soruma cevap verirseniz çok sevinirim. Derin dondurucudan çıkardıgımız süt nasıl çözdürmeliyiz. Çözdürdüğümüz sütü nerde muhafaza etmeliyiz ve ne kadar zaman da tüketmeliyiz.

Yorum Yaz