“Yazı Dizisi 1…”

Hamile kalabilmek.. Hamile kalmak değil, kalabilmek. Bunun kaygısını yaşayanınız oldu mu hiç? Bu duyguyu yaşayamamış olmanın verdiği hissi derinlerine kadar hisseden ama nasıl olduğunu tarifleyemeyen. Sahi nasıl bir duygu? Anlatabilir misiniz bana!

Hamilelik? Annelik? Her anne olmak isteyen hamile kalabilir mi? Ya da her hamile kalan anne olabilir mi? O kadar çok ikilem var ki kafamda.

Bu duyguyu ben henüz yaşayamadım. Ben size hamile kalmanın değil kalamamanın duygusunu tariflemeye çalışacağım. Benim gibi bu durum içinde olan birileriyle belki aynı durumları yaşıyoruz, tek farkla o da birbirimizden habersiz…

Benim anne olmaktan önceki hayalim hamile kalabilmek. Ne farkı var diyebilirsiniz belki? Ama bence farkı var. Annelik hamileliğin ödülü bence. O tarifsiz duyguyu yaşayan birine lütfedilmiş bir mükafat. Müfakatınızı alabilmeniz için öncelikle hamile kalmanız ve bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmeniz gerekiyor. Bazen hayran kalıyorum ertesi gün hamile kaldım diyenlere. Belki farkında değiller ama şanslılar, en azından bir çok kişiden 1-0 öndeler bana göre.

Ben PKOS hastasıyım. Yani Polikistik Over Sendromu. Peki nedir PKOS? Size burda tıbbi terimlerden bahsetmeyeceğim. Zaten Google amcaya sorduğunuzda bir sürü tıbbi bilgiye ulaşabilirsiniz. Pkos en basit açıklama ile döllenme özelliğine sahip olgun bir yumurta üretemiyor olmanız. Yani yumurtlamanız oluyor, ama kalitesiz ve döllenebilecek özelliklere sahip yumurtanız olmuyor ya da oluyorsa da o zaman aralığını yakalamanız samanlıkta iğne aramaktan farksız. Ben bu hastalıkla 15 yaşımda tanıştım. Zaten adet olmam gecikmişti, doktora gittiğimde, aldığım cevap; “Her 10 kadından 1 inde var, doğum kontrol hapı tedavisi uygulayacağız, evlenince geçer” Bütün hekimlerin diline yerleşmiş klişe sözlerden öte değil. Ama yaşayarak her aşamasını o kadar iyi öğreniyorsunuz ki!

İlk adet görmeniz gereken yaş gecikebiliyor. Normal adet siklusu 28 gün kabul edilmesine rağmen siz yeri gelir 40 gün yeri gelir 70 günde adet olursunuz. Bu süreler o kadar değişkendir ki, hiçbir zaman onun gelişine hazırlıklı olamazsınız 🙂 Çoğu zaman adet adı altında birşeyler olur ama ne olduğunu anlayamazsınız. Yaşayanlarınız bilir, midenizi bulandırmak istemem ama kıvamı da rengide normalinden farklı olabilir. Tabi bunu yaşamayanlar buna anlam veremiyor olabilir.

Aslında olumlu yanları da yok değil, laf aramızda. Mesala yazın tatil planı yaparken adetinize denk gelmemesine dikkat etmezsiniz, istediğiniz günü seçmekte serbestsiniz. Denk gelme olasılığı yok denecek kadar azdır çünkü, benim hiç gelmedi en azından. Kanama miktarınız çoğu zaman az olduğu için beyaz pantolon giymekten endişe etmezsiniz. Her ay sizi kıvrandıran bir ağrı yaşamazsınız. Aldığınız ekonomik boyutlu bir ped size 1 yıl yetebilir hatta aldığınız tarihi bile unutabilirsiniz… Olumlu tarafından da bakmak gerekir dimi ama 🙂

Pkos’ lu olduğum için hiçbir zaman bir üzüntü hissetmedim. Evlenmeden önce de sonra da. 2013 yılında yani 26 yaşında evlendim. İlk 2 yıl çocuk düşünmedik, sanki o bizi düşünüyormuşta biz düşünmemiş gibi. Bakalım o bizi düşünecek miydi? Sonrasında bir çocuğumuz olabilir artık kararını vereli yaklaşık 1 yıl 3 ay oldu. 6 ayda bir rutin tetkiklerimi yaptırıyordum, ama bir tedavi sürecine girmemiştim. Yaşayanlar bilir, tedavi sürecine başlamak için 1 yıl korunmasız birlikteliğin olmasını önerirler. Eğer 1 yıl korunmasız birliktelikte çiftler çocuk sahibi olamıyorsa bir kadın doğum uzmanına görünmeliler. Öncesinde başvursanız da 1 yılın dolmasını genelde bekliyorlar, özellikle Pkos’ lu hastalarda.

Bu geçen 1 yıl içerisinde hiç olumsuzluğa kapılmadım. Kendimi kasmadım, nasılsa bu duyguyu yaşayacaktım, hissettiğim tam anlamıyla buydu, hala da hissettiğim gibi. Bu konuda eşim 1 kez bile dile getirmedi bunu. Hep çocuğumuz olunca şuraya gideriz, şunu alırız ona, bunu yaparız….. ile başlayan cümleler kurdu, hala olduğu gibi. Yani hiç olumsuz bir şey düşünmedik biz, düşünmüyoruz da 😉 Sadece biraz zamanı var.

1 yıl sonunda doktor ile birlikte artık tedavinin başlamasına karar verdik. Pkoslu hastalarda tedavi prosedürü şöyleydi. Öncelikle ilaç tedavisi, iğne tedavisi, aşılama ve son olarakta tüp bebek. Bu sürecin hangisinde rabbim bana bu duyguyu tattıracak bilmiyordum, hala bilmediğim gibi. İlk basamağımız ilaç tedavisiydi. Tedaviye başlamadan önce ki tamamlanması gereken belli başlı tetkikler vardı. Bunların içinde beni huzursuz eden tek bir işlem vardı. HSG çekimi. Yani rahim filmi. İşlemin nasıl olduğunu biliyordum ama nerde yaptıracağımı tam olarak bilemiyordum. İnternette biraz araştırma yaptım. Amannnn Allahımmm!!! Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Doğumda hissettiğim acının 10 katıydı yazanından tutunda, acıdan kendinden geçip bayılana kadar olumsuz içeren binlerce yorum. İlk defa o an tedirgin olup korkmaya başladım. Bir sürece başlıyorum… Ve dedim ki içimden Allahım beni neler bekliyor??

Bu HSG işleminin belli yapılması gereken günleri vardı. Adetten hemen sonra yapılması gerekiyordu. Zaten adetimi günlerce beklemiş biri olarak bir sonrakini beklemek gibi bir zaman kaybetmek istemiyordum. O yüzden HSG çekimimi yaptırmak için 2 günüm vardı. Bu da demek oluyordu ki hemen karar vermeliydim. Sonra birkaç olumlu yorum okudum, bir merkez hakkında. Önceleri emin olamadım. Ama sonrasında baktım ki kötünün iyisi burası gibi görünüyordu. Yapabilecek alternatifim yoktu ve orda yaptırmaya karar verdim. İşlemin olacağı günün gecesinde, düşünmemeye çalışarak hep kendimi telkin ettim. Eşim ise bana o kadar çok destekti ki, çok şanslıydım. Ama aksilik bu ya işlemin olacağı gün şehir dışında toplantısı çıkmıştı. Yanımda olmak istiyordu ama erteleyebileceği bir toplantı değildi. Benim işlemi ertelemem belirsiz bir adet tarihini beklemek anlamına geliyordu ve bu sebeple ertelemek istemiyordum. Yanımda olamayacağı için üzülen eşimi bu kez ben rahatlattım. “Canım bir şey yok hemen işleme girip çıkacağım.” ama içi rahat etmiyordu. Bu sürece yakınen tanık olan iş arkadaşım benimle gelebileceğini söyledi, ben yanında olurum dedi. Eşim bunu öğrenince rahatladı.

İşlemi yaptıracağımız gün arkadaşımla birlikte merkeze gittik. Kaydımı yaptırdık ve bize gösterilen yerde beklemeye başladık. Sonrasında ismim okununca beni içeri aldılar ve sağlıkçı olmasına rağmen arkadaşımın içeriye gelmesine izin vermediler. Biraz üzülsem de kabul ettim çaresiz. İçeri girdiğimde 2 kişi vardı. Biri işlemden yeni çıkmış, biri de hazırlanıyordu. Çıkan kişiye merakla hemen sordum. Nasıldı? Kesinlikle çok rahat olun, hiçbir sıkıntı yok. Bunları duyunca biraz daha rahatlamıştım. Sonrasında işlem için içeriye girdim. O geçen süreyi tam olarak hatırlamıyorum ama 6-7 dk. filandı. Ama işlem 2dk. Evet sadece 2 dakikaydı. İşlemden sonra kendime çok kızdım. Beraberinde internette okuduklarıma. Aslında benim gibi olumlu tecrübeler de yaşayan eminim çok kişi vardı ama paylaşmamıştı. Bizler nedense hep olumsuzlukları paylaşırız, olumlu yanını paylaşanımız çok azdır. O yüzden ben gönül rahatlığı ile söylüyorum. Korkmayın, korkulacak bir şey yok. Tek dikkat etmeniz gereken işin eğli birine gitmeniz. Hepsi bu kadar.

Bu arada işlemden çıkınca arkadaşımın yanında eşimde vardı. Ne yapmış etmiş yetişmişti. İşlem öncesine yetişemese bile çıkınca onu karşımda görmek beni inanılmaz mutlu etti. Sonucunu işlemden sonra hemen aldım ve çok şükür ki hiçbir sıkıntı yoktu. Tüm tetkikler tamamlanmıştı. Sadece smear test sonucum çıkmamıştı ve o çıkmadan doktor tedavi başlamıyordu. Onun çıkmasını beklemem ileri bir adetin 3. gününü beklemem demek oluyordu. Zaten bilenler bilir; 3. gün, 12. gün, 21. gün ne kadar değerlidir o günler… Bense bu ayı boşa geçirmek istemiyordum. Nasılsa tedavi sürecinin her basamağını biliyordum. Ve smear sonucumu beklemeden yani doktordan habersiz ilacı içmeye karar verdim. Fakat bilmediğim bir sıkıntı vardı. İlacı reçetesiz alamadığımı eczaneye gittiğimde öğrenecektim. Ben lay lay lom, eczaneye gittim ve alamayacağımı öğrenince öylece kaldım. Yarın başlamam gerekiyordu. Napıcam derken; birkaç arkadaşımla paylaştım durumu. Ve biz bir şekilde ilacı bulduk, bir arkadaştan aldık; hani şu komşunun ilacı bana çok iyi geldi doktor bey cinsinden 🙂 Ama tabi siz sakın böyle bir şey yapmayın. Benim zaten herşeyim belliydi, gün, doz vb. sadece bu ay değil bir sonraki ay başlayacaktık. Ben 1 ay erkene çekmiştim. Neyse ilacımı 5 gün boyunca içtim. Sonrasında 12. gün doktora gittim. Doktorum beni görünce şaşırdı. Ters bi durum yok demi dedi. Haaa bu arada bu süre zarfında smear test sonucumda çıkmıştı ve sıkıntı yoktu. Hayır ters bir durum yok yumurta takibi için geldim dedim. Tamam, bakalım madem istiyorsun dedi gülümseyerek. Ama ben ilaç kullandım dedim. Şaşırdı ama sonrasında sadece hayırlısı dedi. Beni anlayabiliyordu. Heyecanla muayene masasına geçtim. İnancım yumurtlamamın olduğu yönündeydi nedense. Baktı baktı baktı…. Ama yoktu. “Olmamıştı…”

Not: Bu süreçte yorumlarınıza ihtiyacım var… Aşağıya yorum bırakabilirsiniz bazı duygular paylaştıkça anlam kazanıyor…

Bir sonraki yazı için tıklayınız…

10 Yorum Var

 1. bende sizin gibi yaklaşık 1 yıl önce doktora gittim artık düşünüyoruz diye doktorum smear testi yaptı, klasik kan testi yaptırdı, ultrasonda kontrollerim yapıldı, herşey çok güzel hiç sıkıntı yok dedi. ama ben hamile kalamadım hala. Eşimle birlikte vakti zamanı vardır diye düşünüyoruz, olumsuz düşünmüyoruz. Allahın işine karışılmaz değil mi? ama içtende hamile kaldığımla ilgili hayaller kurmuyor değilim. ne diyelim kısmet, herşeyin hayırlısı.

  • Kesinlikle çok ama çok haklısınız.. Bazı şeylerin hayırlı ve doğru bir zamanı var.. Bize düşen inanç ve sabırla o zamanı beklemek… Allah bu yoldaki herkesin yardımcısı olsun…. Sevgiler.

   • tekrar doktoruma gittim ve rahim içinde sıvı birikmesi olduğunu ve bunun anlamının yumurtlamamın yavaşlamış olduğunu söyledi. ilaç tedavisine başladık ve yarın tekrar doktor kontrolüm var. umarım herşey düzelmiştir ve en kısa zamanda hayırlısıyla hamile kalıp, bebeğimi sağlıkla kucağıma alırım. Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin. dualarımız hepimiz için.

 2. Sanki yazıyı ben yazmışım gibi hissettim.
  Aynı duyguları ne çok kişi paylaşıyormuşuz meğer.
  Her ne kadar 1 buçuk yıldır evli olsamda ilk günden beri çocuk isteyen çift olarak her ay size 1 yıl gibi geliyor demek. Sebepsiz infertilite grubundayım bende ☝ ah bu stres denilen meret bi beynimizde çıksa belki o 4 değil 8 gözle beklediğimiz haberleri alıcaz ammavelakin herşyinde bir hayırlı zamanı var. Siz ne yaparsanız yapın benim gibi evliliğinizin daha bilmem kaçıncı ayında olsun yaptıralım diyerekten asılamada yaptırsanız sonradan kafanıza dank ediyor. Rabbin seni senden daha ziyade düsünür”

  • Kesinlikle… Farklı yerlerde aynı duyguları paylaşan o kadar çok kişi var ki.. Her amacın bir mucizesi, her mucizenin de bir zamanı var… Bizlere düşün inançla beklemek…

 3. Her hamile kalan anne olabilir mi? Ben 2 yıl önce sorunun bu kısmında çuvallamıştım. Doğal yollarla hamile kalmış son derece mutlu gebeliğimi yaşarken 18. Haftada aniden 1 gecede doğum yaptım. Yaşadığım şok 1.5 yıl sürdü. Sizin gibi korkunç hsg deneyimleri okuyarak hayatımı zehir ettim en sonunda sedasyon altında hsgyi oldum sonuç rahimde septum ve rahim ağzı yetmezliği.. o zaman anladım her hamilede anne olamazmış o zamanlar 40 hafta gebeliği sürdürebilen kadınlar gözümde tanrıça gibi gelirdi. hikayem çok uzun.. sonuç olarak prematüre de olsa bebeklerimi dünyaya getirebildim çok şükür. Hamile kalabilmek ya da hamileliği sürdürmekte sorun yaşayan kadınlar çok zor ve hassas süreçlerden geçiyor bunların her ikisinide hiç uğraşmadan farketmeden sürdürenler çok şanslılar bence.. hep düşündüm hamile kalmak mı zor yoksa 40 hafta hamileliği sürdürebilmek mi zor? Bildiğim tek şey Pozitif olmak ve inandığın şeyin peşinden gitmek

  • Çok çok geçmiş olsun.. Bu süreç zor ve çok meşakatli.. Evet bazıları bizlerden daha şanslı ama varsın olsun inancımızı yitirmeyelim.. Belkide zor elde edilenler daha kıymetli.. Rabbim isteyen herkesin yar ve yardımcısı olsun.

 4. Melis Yıldız Reply

  Sizin hissettiklerinzi yaşadıklarınızı bnde yaşıyorum sanki iiçime bi ateş düşmüş gibi bazen umutlu bazen hayırlısı belkide böyle diyerek geçiriyorum zamanı ama herseyin başı sabırdır Rabbim bizleri görüyor sabret kulum diyor sabret ki daha iyisini vereyim.. Allahim tüm isteyen herkese hamile kalabilmeyi ve anne olabilmeyi nasip etsin inşallah.. Dualarımda sizede yer veriyorum bundan sonra Rabbim Yardımcımız olsun.. Nefes aldığımız sürece Umut vardır..

Yorum Yaz