“Yazı Dizisi 8…”

13. Hafta…

Aradan geçen 3 haftadan sonra daha iyiyim. Biraz endişeli günler geçirdim ama çok şükür ki bir daha kanamam olmadı. Hamilelik gitgide daha keyifli hale gelmeye başladı 🙂 12. Haftadan sonra mide bulantılarım azaldı, deli gibi yorulmalarım azaldı, kendimi daha enerjik ve dinç hissediyorum. Sürekli uyuklama modumdan çıktım… Gerçekten hamileliğin 2. Trimesteri ilkine göre hamileliğin balayıymış. Başlarda hep öyle gidecek sanıyor insan ama merak etmeyin geçiyormuş, geçecek benden söylemesi.

Geçtiğimiz hafta 2’li tarama testimi yaptırdım. Çok şükür ki iyi çıktı bir sorun görünmüyor. En çok merak edilen konulardan biri aslında tarama testleri… Gerçekten gerekli mi? Yaptırılmalı mı? Gibi gibi sorular çok fazla geliyor. Bence burda ailenin tutumu ve düşüncesi çok önemli. Bana göre ailenin düşünceleri herşeye rağmen o çocuğa sahip olmaksa, tarama yaptırmak sadece bilmekten öteye geçmeyecektir. Bilmek istemek ya da istememek? Önemli olan sizin burda ne istediğiniz…

hamile

Peki nedir 2’ li tarama testi?
İkili tarama testi, ikili test, ilk trimester tarama testi, 11-14 hafta tarama testi veya double test olarak da bilinmektedir. 2000 yılından itibaren dünyada ve ülkemizde kullanıma giren ilk trimester tarama testinin amacı en basit açıklaması ile down sendromunun erken gebelik haftalarında yakalanmasıdır.

İkili tarama testi gebelikte bebekte olabilecek bazı kromozomal anomalileri araştırmak için yapılan bir testtir. İkili test sonucuna göre bebekte trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 (Edwards sendromu) denilen kromozomal anomalilerin bebekte olma riski araştırılır. Bu hastalıklar zeka geriliği ve bazı organ anomalileri olan hastalıklardır. Bu testlere zeka testi denmesinin nedeni de budur, ikili test bebeğin zeka düzeyini ölçen bir test değildir.

İkili test için gebeliğin 11-14 haftaları arasında anneden kan alınır (aynı normal kan tahlillerinde alındığı gibi). Bu kanda β-hCG ve PAPP-A düzeyleri ölçülerek, annenin yaşı ve diğer bazı özellikleri ile formüle edilerek bilgisayar yardımıyla sonuç belirlenir. Bu teste ikili test denir. Eğer bu formüle bebeğin ense kalınlığı (NT) de eklenirse elde edilen  sonucun doğruluk oranı daha net olur.

İkili test sonucunda bu kromozomal anomalilerin bebekte kesin olarak var olup olmadığı tespit edilemez sadece bebekte bu anomalilerin olma riski normalden yüksek mi değil mi sorusunun cevabı alınır. Eğer risk normalden yüksek çıkarsa bebekte bu anomaliler kesin var mı sorusunun cevabını almak için CVS (Koryon Villus Biyopsisi)  veya Amniyosentez yöntemleri uygulanır.

hamile

Bu kısa bilgiden sonra hamileliğe geri dönelim. Zorlu bir süreçten sonra mucizeme kavuşma arzusu zaman zaman ona olan özlemimi arttırıyor. Ve çok ilginçtir ki ilgisi olup olmadığını bilmesem de her gördüğüm kişiye içimden hamile olduğumu söylemek geliyor. Sahi sizde de böyle bir hissiyat oldu mu? Yoksa ben meleğime biraz zor kavuşma arzusundan mı bu kadar yoğun yaşıyorum bunu? Bu soruların cevabı yok bende…

Hafta sonu doktor kontrolüm vardı. Artık belki cinsiyetini de öğrenebiliriz diye düşünüyorduk. Küçük meleğim bizi üzmesin hemen göstersin diye evden çıkmadan biraz çikolata yedim 🙂 Etkisi oldu mu bilmem ama ultrasonda kıpır kıpırdı. Ayakları ile itiyordu sürekli. O kadar tarifsiz bir görüntü ki bu anlatamıyor insan. Merakla sordum görünüyor mu bir şeyler diye? Doktor gülerek acele etme bakacağım dedi. Baktı baktı baktı…. Benim için hiçbir önemi yoktu cinsiyetinin, tek isteğim sağlıklı olması ve ona kavuşabilmekti. Ama yine de kalbimin deli gibi çarpmasına engel olamıyordum. Sonrasında ağzından o sözler döküldü. %100 diyemem ama “KIZ”a benziyor dedi. Gözlerim yaşlı; eşime baktım… Harika bir duyguydu tüm bunlar… Bu arada hala isim konusunda kafamızda net birşey yok. Bu konuda bana yardımcı olur ve aşağıda yorum kısmına isim önerilerinizi yazarsanız beni çok ama çok mutlu edersiniz 🙂

Doktoruma biraz şikayetlerimden bahsettim. Duygu durumumum çok değişken olduğundan, ağlamalarımdan ve bu durumun bebeğime etkisinin olabilmesinden endişe duyduğumdan ve bu sefer daha çok üzüldüğümden bahsettim. Bunların çok normal olduğunu, her gebe de farklı zaman dilimlerinde yoğunluk gösterebileceğinden bahsetti. Ayrıca bu durumun bebeğe bir zararı olmadığını söyleyince biraz daha rahatlamıştım.

Bu arada heyecandan mıdır bilmiyorum ama tansiyonum biraz yüksek çıkmıştı. Ve takip etmemi tembih etti. Yeri gelmişken üstüne basa basa söylemek istiyorum. Lütfen hamilelikte tansiyon yüksekliğinizi preeklemsi açısından çok ama çok önemseyiniz. Ve hamilelikte tuz kullanım oranınızı yapabildiğiniz kadar düşürünüz.

hamile

Bunun dışında diyetisyen listeme baktı ve listeme uymam gerektiği konusunda biraz baskı yaptı laf aramızda. Çünkü benim insülin direncim biraz yüksekti (eskiden beri, hamilelikte yükselmedi). Bu demek oluyordu ki gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri açısından riskli bir gruptaydım. Bu sebeple şeker kullanımına dikkat etmeliydim. Elimden geldiğince etmeye çalışıyorumda.

Geçen ayki tahlil sonuçlarımla bu ayki sonuçlarımı karşılaştırdığımızda B12 seviyem ciddi oranda düşmüştü o sebeple B12 vitamini desteğine başladık. Bu arada balık yumurtasında ve ciğerde B12 miktarı çok yüksek olduğu için onları daha sık tüketmeye başladım. Demirim düşük değildi ama bir öncekine göre düşmüştü. 14. hafta itibari ile demir takviyesi de başlayacaktık. Bu hafta sonunda folik asidimi kesip demir ilacıma başlayacaktım (demir ilacının içinde folik asitte var). Çok şükür ki henüz kramplarım olmadığı için magnezyum başlamadık. 3 hafta sonra görüşmek üzere doktorumla vedalaştık.

İşte tüm bunlar olurken biz büyüyorduk. Boyumuz 7 cm olmuştu bile 🙂 Daha dün mercimek tanesi kadar olan Kızım ne çabuk bu kadar büyümüştü. Hep derlerdi 9 ay çok uzun görünse bile hemen geçiyor diye. Gerçekten öyleymiş, ne zaman geçmişti 3 ay, hiç anlamadım…

Sevgiler

Dilek…

Not: Aşağıya yorum bırakabilirsiniz bazı duygular paylaştıkça anlam kazanıyor…

Bir önceki yazı için tıklayınız…

Bir sonraki yazı için tıklayınız…

Yorum Yaz