“Yazı Dizisi 6…”

10. Hafta…

Hayatınızda aldığınız en güzel doğum günü hediyesini sorsam cevabınız ne olurdu? Hediyenin en güzeli hayatınıza katılacak olsa…

En başından beri hep söyledim, yine söylüyorum. Mucizelere inanın. Mucizemi bu hafta kontrolümde daha net gördük. Herşeyi belliydi artık. Uzun uzun kalp atımlarını dinledik. O anki duygularımı anlatmama imkan yok. O kadar değişik bir şey ki.. En başından beri size hamile kalamama hissiyatını anlatabilirim demiştim. Hamile kalmayı bilemem ki, anlatamam derdim.. Ama ben yanılmışım. Hamile olmanın duygusu asıl tarifsiz olanmış. Onun hissi çok başkaymış. Onun varlığını orda hissetmek, onun duygusu ve beraberinde ki yaşanan karmakarışık ama bi o kadar da güzel hislermiş asıl insanın tecrübe ile anlayabilecek oldukları. Dilerim ki Allah isteyen ve dileyen her kadına bu tarifsiz duyguyu yaşatsın. Her kadın bu duyguyu yaşamayı hak ediyor bence.

hamile

Hamileliğin fizyolojik yani bedensel değişiklikleri yanında asıl bambaşka olan da psikolojik yönü yani duygusuymuş. Gülerken ağlamak, ağlarken gülmek.. Bildiğim ve danışanlarıma anlattığım durumları kendimde görmekte bir başkaymış. İnsan bir şeylerin nedenini bilince de bir tuhaf oluyor doğrusu 🙂 Kendinde ki değişikliklerin bilincinde olmak güzel ve bir o kadar da değişik.

Yok arkadaş bu başka birşeymiş. Öyle anlatılan gibi olmuyormuş. Mide bulantısı her ne kadar beni mahvetsede aslında içten içe mutluydum. Çünkü içimde yavrumun, parçamın büyüdüğüne işaretti bu. Evet geçiyor geçecek ama biraz da sabır gerekiyor. Hamile olduğum için o kadar mutluyum ki. Daha fazla keyfini çıkarmak adına 2. Trimesterı bekliyorum. O zaman mide bulantılarımın azalmasını hatta geçmesini umut ediyorum.

hamile

Neden ağladığımı, vücudumda ki hormanel dengesizliği, yorgunluğumu, sürekli uyku halimi, saat başı acıkma sebebimi biliyordum. Bir sonra ki hafta ne ile karşılaşacağımı kestirebiliyordum. Ama yaşaması hiçte o bilinen gibi değilmiş, olmuyormuş. Yaşamak farklıymış. Mide bulantıları, hele ki o koku hassasiyeti… 1. Trimester sonunda geçecek demesi kolaymışta, beklemesi hiçte o kadar kolay değilmiş. Mide bulantısı için az ve sık sık yiyin, yağsız beslenin vb. tavsiyeler uzaktan basitmiş ama su bile mideni bulandırınca elin kolun bağlı kalıyormuş. Ama her şeye rağmen tüm bunları yaşamak ve sonucunda onu kucağıma alacak olmam düşüncesi bile herşeyi unutturuyor insana.

Bu hafta ki kontrolümde de çok şükür ki herşey yolundaydı. Son bir buçuk aydır en büyük mutluluk sebebim ney biliyor musunuz? Doktora gidip onun iyi olduğunu ve herşeyin güzel gittiğini öğrenmek… Bu tam olarak pahabiçilemez bir şey… Uzun uzun kalp sesini dinledik, ritmi normaldi. Gelişimi haftasına göre uyumlu herşey yolundaydı. Bunları duymak insana fazlasıyla yetiyordu. Şuan folik asit dışında her hangi bir takviye kullanmıyorum. Hamile kalmadan önce ki birkaç hormon sorunum ve insülin direnci sebebim ile hamileliğim boyunca diyetisyen eşliğinde devam etmeye doktorumun tavsiyesi ile karar verdim. Şu an diyetisyen doktoru arayışı içerisindeyim ve tavsiyelerinize de açığım.

hamile

Hamileliğim boyunca hafta hafta elimden geldiğince sizlere yazmaya çalışacağım. Sormak istediğiniz soruları aşağıya yorum olarak bırakabilir ve içinizden geçenleri benimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın güzel şeyler paylaştıkça çoğalır 🙂

Sevgiler

Dilek…

Not: Aşağıya yorum bırakabilirsiniz bazı duygular paylaştıkça anlam kazanıyor…

Bir önceki yazı için tıklayınız…

Bir sonraki yazı için tıklayınız…

1 Yorum Var

  1. Merhaba,

    Ben de 1.5 yıllık evliyim nedeni yok hamile kalamıyorum. Hormon testlerim yumurtalarım adetimin düzenli olması eşimin test sonucu her şey normal ama yok olmuyor işte . Tek rahim filmi kaldı ve bunu çektirmekten korkuyorum çok fazla stres yapıyorum neden hamile kalamıyorum diye ne yapabilirm bilmiyorum çaresizce bekliyorum 🙁

Yorum Yaz