Hamileliğim öncesinde yazılarımı takip edenler bilir (okumak isteyenler buradan ulaşabilir) bir tedavi sürecim oldu ve doktorumun ilk önerilerinden biri folik asit başlamam olmuştu. Evet hamilelik planlıyordum ama bu süreç kısa da olabilir, beklediğimden uzun da olabilirdi. Folik asidin önemini biliyordum ve hemen başladım.  Folik asit fetüsün yani bebeğin büyümesi, rahmimin genişlemesi, plasentanın gelişimi için gerekliydi. Evet henüz hamile değildim, peki neden önce başladım? Gebelik süresince folik asit ihtiyacı %50 artmaktadır. Folik asit yeşil sebzelerde, mercimekte, ıspanakta, cevizde, fındıkta, fıstıkta, karaciğerde, yumurta sarısında, kuru fasülyede, baklagillerde ,ayçekirdeğinde bol bulunur. Folik asitten zengin besinler tüketilse de gebelik süresince artan gereksinmenin karşılanması mümkün değildir. Günümüzde önerilen günlük 400 μg  folik asit desteğinin  dört haftada  folik asit düzeyini 906 nmol/L’ ye çıkarmada yetersiz kaldığı, folik asit düzeylerinin 8-12 haftada optimal seviyelere ulaşabildiği belirlenmiştir. Bu nedenle folik asit alımına gebelik öncesi dönemden itibaren başlanması ve gebeliğin ilk trimesteri ( ilk 3 ay ) boyunca devam edilmesi gereklidir.

Hamile olduğumu öğrendiğimde yaklaşık 6 aydır folik asit kullanıyordum. Doktorumun da kontrolü ve tavsiyesi ile 14. haftama kadar kullanmaya devam ettim. Folik asidi kestikten sonra demir ihtiyacımın artmasına bağlı demir desteğine başladım. Başladığım demir ilacının içinde de folik asit vardı.

Dünya Sağlık Örgütü gebe kadınlarda demir ve folik asit kullanımını önermektedir. Folik asidin düşük riski, preterm doğum (erken doğum), düşük doğum ağırlığı ve fetal büyüme yetersizliğinden koruyabileceği belirtilmekte olup özellikle fetüsü yani bebeğinizi nöral tüp defekti ( spina bifida/bebeğin sırtında açıklık) riskinden koruduğu kesin olarak bilinmektedir. Ancak folik asidin önemine rağmen Türkiye’ de yapılan bir çalışmada kadınların %29’ unun gebeliğin hiç bir döneminde folik asit desteği almadığı saptanmıştır.

Bu oranın yükseltilmesi için nasıl bir çalışma başlatılmalı bilmiyorum ama bizim bilinçlenmemiz ve bunun farkında olmamız bile çok değerli. Ben çevremde konuyu bilmeyen özellikle yeni evli ve henüz çocuk sahibi olmayan kişilere bu bilgiyi üstüne basa basa vermeye çalışıyorum. Sosyal medyanın gücünü biliyoruz ve hepimiz farkındayız. Mümkün olduğunca bu bilgiyi paylaşalım ki folik asit kullanım oranını yükseltmekte birazda olsa payımız olursa ne mutlu bize….

Sevgiler

Dilek…

Yorum Yaz