“Yazı Dizisi 9…”

18. Hafta…

Hamileliği hiç böyle hayal etmemiştim… Deli gibi şımaracak, her yeri gezecek, her istediğimi delicesine yiyebilecek, aşerip gecenin bir yarısı eşime onu getirttirecek ve içimdeki mutluluğu keyfime göre yaşayacaktım. Ama bazen hayal ettiğiniz gerçekte olmayabiliyormuş.

Kendimi delicesine yorgun hissedip işten eve bile kendimi zor attığım ve direkt yatarak geçirdiğim günlerde anladım ki; her yeri gezmek istesen de gezecek enerjin olmayabiliyormuş.

Öncesinde çocuk gibi şımarma planların varken, televizyonda çıkan reklama bile ağlayarak, akmış makyajım ve büzülüp aşağı düşmüş dudağımla kafamı kaldırıp etrafa baktığımda milletin anlam veremediği bakışlarına maruz kalınca anladım ki; şımarmama gerek kalmadan bana deli gözüyle bakabiliyorlarmış 🙂

İnsan zaten, portakal yatağında marine edilmiş pekin ördek yavrusuna ya da black ivory kahvesine aşermediğini anlayıp; kocayı gecenin bir yarısı sokaklara düşürmüyormuş. Canın zaten elinin altında olanları istiyormuş. En kötü cips aşerdiğinde; kocan evin altındaki marketi arayarak bir telefonla getirtebiliyormuş 🙂

Ahh ahhh alınacak kiloları düşünmeden delicesine yemek yiyerek planladığım bir hamilelik… Kebaplar, tatlılar, açık büfe yemekler ve canının istediği herşeyi yemek istediğimde anladım ki; gestasyonel diyabet riskin varsa ağzına tatlı bile süremiyormuşsun. Eeee bi de buna düşük seyretmeyen tansiyonların eklenince; tuza “aaa aa o da ne? ben tuzsuz yiyorum zaten” demek zorunda kalabiliyormuşsun.

Hani meşhur bir laf varya “Hayaller Paris gerçekler Eminönü” diye… Tamda cuk oturabiliyormuş 🙂

hamile

Biraz gebelik seyrimden bahsedeyim size. Gebelik öncesinde de var olan bir insülin direnci yüksekliğim vardı. Eee malum gebelikte sağlıklı bir insanda bile hortlayabilen gestasyonel diyabet denen şey benim için daha da riskli bir durumdu. Zaten şekere bu sebeple dikkat etmeye çalışıyordum. Açıkçası ediyor sayılmam ama etmeye çalışıyordum işte… Sonra doktor kontrolümde her ne kadar işin ciddiyetini bilsemde oluşabilecek riskli durumları ve sonuçlarını pat pat diye yüzüme söyleyen biri olunca kendime dönerek “bunu yapmalısın dilek, uymalısın, kaçamak yok” dedim kendime. Ve o günden beri ağzıma şekerli bir gıda sürmedim. Birinin bunu yapması gerekiyordu ve bunu yapacak en doğru kişi doktorumdu.

Doktorumun da tavsiyesi ile şuan günde dört kez kan şekerimi ölçüyorum. Sabah açlık ve tokluk, öğlen ve akşam da tokluk olacak şekilde. Şimdilik kaçamak yapmayacak şekilde diyetime uyduğum için değerlerim iyi gidiyor. Ama yine de sınırda sayılabilecek değerlerim yok değil. Bu sebeple hissediyorum ki şekerli yediğim anda yükselecek. İnsan kendini geçiyor ama söz konusu bebeği olunca herşeyi göze alabiliyormuş. Heralde annelik hissi böyle bir şey olsa gerek diyorum. Yiyemeyeceğimi bilip kendimi dizginlediğimden mi bilinmez ama Allah’ tan canım çokta tatlı istemiyor. Umarım hep böyle devam eder.

hamile

Şekerimin yanı sıra günde bir kez de tansiyonumu ölçüyorum. Onun da önemi çok büyük. Çok şükür ki şimdilik yolunda gidiyor. Geçenlerde 3 gün şiddetli bir baş ağrım oldu, migren tarzı. Daha önce migrenimde hiç olmadı bu arada. Her ihtimale karşı nöroloji hekimine muayene oldum. Tam olarak sebebi belli olmasa da sanırım hamilelikte baş ağrısı sık görülebiliyormuş. Ama yine de önemsemek gerekiyormuş. Dilerim hiçbir hamile öyle bir ağrı yaşamaz.

İlaç takviyesi olarakta kan ilacı, kalsiyum-magnezyum kompleksli ilaç ve haftada birde B12 desteği alıyorum. Son kontrolümde kızım 14 cm, 147 gr ağırlığındaydı. Gayet hareketli ve kıpır kıpırdı. Yandan yüzünü gördüm, kime benzediğine karar veremedim 🙂 Şaka şaka… Minik elleri ve parmakları o kadar tatlıydı ki! Onu kucağıma alacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum…

img_5459

Benim hamileliğim şimdilik böyle seyrediyor. Umarım herşey yolunda gider, benim ve benim gibi gün sayan tüm hamilelerin… Şimdi de biraz merak edenler için “Gestasyonel Diyabet nedir?” ondan bahsedelim…

Gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet)

Daha önceden diyabeti bulunmayan bir kadında, gebelik sırasında ortaya çıkan ve bebeğin doğumu ile birlikte genellikle ortadan kaybolan, geçici bir diyabet şeklidir. Gebe kadınların yaklaşık olarak %2-4’ünde görülülen gebelik diyabeti; ailesinde diyabet hastalığı olanlarda, kilolu kişilerde, 35 yaş üzerinde gebe olanlarda ve daha önceki hamileliklerinde 4 kilogramın üzerinde bebek doğurmuş olanlarda daha sık görülüyor. Buna rağmen gebelik şekeri tanısı konan anne adaylarının yarısında risk faktörlerinden hiçbiri bulunmaz. Bu nedenle hiçbir belirti olmasa bile tüm anne adayları 24-28. gebelik haftalarında, diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu dönemde şeker hastalığı tarama testine (oral glukoz tolerans testine) tabi tutulur.

Gebelik diyabeti;

 • Gebe kadınların yaklaşık olarak %2-4’ünde görülür.
 • Gebeliğin genellikle 24-28. haftalarında ortaya çıkar.
 • Daha sonraki gebeliklerde tekrarlayabilir.
 • Bu tür diyabeti daha önce geçirmiş olan kadınlarda, daha sonraki yıllarda kalıcı tip 2 diyabet gelişme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle, gebeliğinde diyabet gelişen annelerin gebelik sonrasında ideal kilolarına dönmeleri ve düzenli spor yapmaları hastalığın tekrarlamaması açısından çok önemlidir.

Gebelikte Diyabet Risk Faktörleri

 • Aile öyküsü
 • Şişmanlık
 • İleri yaş
 • Açıklanamayan ölü doğum öyküsü
 • Gizli şeker öyküsü
 • Şişman ya da çok düşük kilolu bebek doğurmuş olmak
 • Polikistik over hastalığı (yine karşıma çıktı)
 • Kortikosteroid kullanımı
 • Hipertansiyon

aid1396090-900px-avoid-gestational-diabetes-step-5

Gebelik diyabeti nasıl teşhis edilir?

Gebelik şekeri tanısı konan anne adaylarının yarısında risk faktörlerinden hiçbiri bulunmaz. Bu nedenle hiçbir şikayeti olmasa bile tüm anne adayları 24-28. gebelik haftalarında, diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu dönemde şeker hastalığı tarama testine (oral glukoz tolerans testine) tabi tutulur.

Gebelik süresince kan şekeri takibi nasıl yapılmalıdır?

İdeal açlık kan şekeri düzeyi 60-90mg/dl, tokluk kan şekeri düzeyi ise 120-130 mg/dl’dir. Kan şekeri düzeyleri açlık (ayrıca öğün öncesi), öğün sonrası tokluk (özellikle 1 saat) ve insülin kullananlarda gece 03.00 ölçümleri yapılmalıdır.

Diyabette sağlıklı beslenme; Gebelik diyabeti olanlar ne yememeli, nasıl beslenmeli

Sağlıklı beslenmenin temelini, her tür besin grubunu içeren karışık bir beslenme programı oluşturmaktadır. Beslenme, açlığın bastırılması veya karın doyurmak değildir. Öncelikle diyabette uygulayacağınız diyet, sağlıklı olmak isteyen herkesin uyması gereken beslenme kurallarıdır. Burada en önemli görev size düşüyor. Diyabetinizi sizinle yaşayacak arkadaş gibi görünüz. Onunla iyi geçinebilmek için diyabeti öğrenmek, yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek, günlük yiyecek değişimlerini öğrenmek ve belirtilere uygun acil önlemleri almak durumundasınız.

Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler; sizinle birlikte ailenizi ve çevrenizdekileri de sağlıklı beslenme konusunda harekete geçirecektir. Unutmayınız ki her diyabetli bireyin diyeti kendisine özeldir. Beslenme programınızı hazırlamak için mutlaka bir diyet uzmanına danışmalısınız.

aid183471-900px-eat-like-a-body-builder-step-2-version-2Gebelik diyabeti olanlara pratik beslenme önerileri

Şeker de dahil olmak üzere, hiç bir yiyecek yasak değildir, ancak bazılarını ölçülü yemeniz gerekebilir. Yiyecek değişimlerini iyi öğrenmiş ve kan şekeri kontrolü sağlanmış bir diyabetli, kısıtlı miktarda (günde 25 gramı aşmayacak ölçüde) şeker de kullanabilir.

 • İnsülin kullanıyorsanız ve diyetisyeniniz veya doktorunuz önermişse, ara öğünlerinizi ihmal etmeyiniz.
 • Öğünlerinizi asla atlamayınız. .
 • Her gün aynı saatte ve aynı miktarda yemek yemeye çalışınız.
 • Kilo vermeniz gerekiyorsa her türlü yağı kısıtlamalısınız. Yemekleri kızartmak yerine ızgara veya fırında pişiriniz. Yağsız etleri (balık, derisiz tavuk), yağsız peynir, yağsız süt ve yoğurt gibi az yağlı yiyecekleri tercih ediniz.
 • Hamur tatlıları yerine meyveli veya sütlü tatlıları tercih ediniz. Tatlandırıcı kullanacaksanız, pişirildiğinde acı tat vermeyen toz tatlandırıcıları kullanmanız daha sağlıklıdır.
 • Damar sertliği riskini azaltmak için doymamış (bitkisel sıvı) yağlara yöneliniz, özellikle zeytinyağı ile soya, pamuk veya ay çiçek yağlarından birini yarı yarıya karıştırarak pişirmeyi tercih ediniz.
 • Bol su içmeye (günde 1,5-2 litre) gayret edin, unutmayın ki su metabolizmanız ve kabızlığınız için iyi bir düzenleyicidir.
 • Tuzu azaltınız, salamuralardan kaçınınız.
 • Yağlı gıdalardan, sakatat ve sucuk, salam ve sosis gibi yiyeceklerden sakınınız.
 • Lifli (posalı) yiyecekleri (çiğ sebze, meyve, kuru baklagiller, kepek-çavdar ekmeği, yulaf, tam buğday unlu gıdalar) mutlaka yiyiniz.
 • Haftada bir gün aç karnına tartılınız, ancak bu şekilde hedeflediğiniz kiloya ne kadar yaklaştığınızı anlayabilirsiniz.
 • Diyabetliler için üretilmiş çikolata, tatlı, reçel vb. ürünler tamamen masum ve zararsız değildir. Fazla yendiklerinde ishal yapabilir veya yüksek kalori ve yağ içerdiklerinden kilo vermenizi engeller. Ayrıca diyetinize uygun değildir ve pahalıdırlar.
 • Hazır gıdaları zorda kalmadıkça tüketmeyiniz. Gerekirse diyetisyeninize danışıp besinlerin etiket bilgilerinin içeriğini öğreniniz.
 • İnsülin kullanıyorsanız, yanınızda mutlaka kesme şeker taşıyınız.
 • Kan şekerinizin hangi sınırlar arasında olması gerektiğini doktorunuza sorunuz.

Sevgiler

Dilek…

Not: Aşağıya yorum bırakabilirsiniz bazı duygular paylaştıkça anlam kazanıyor…

Bir önceki yazı için tıklayınız…

Bir sonraki yazı için tıklayınız…

11 Yorum Var

 1. Herseyi cok guzel anlatiorsunuz 🙂
  Rabbim saglikla kucaginiza almayi nasip etsn kizinizi ❤

 2. Rabbim sağlıklı sıhhatli kucağına almayı nasip etsin..ben 4.5 yıllık evliyim hiç korunmasiz çocuğum olmuyor..3 ay kelomen tedavisi gördüm sonuç alamadım ara verdim..yumurtalarim hormonlarım çok iyi durumda.. şuan tedavi sürecine ara verdim. Senin adinaadına çok sevindim severek okuyorum yazılarını

  • Çok teşekkür ederim… Dilerim ki sizde en hayırlı zamanda bu duyguyu yaşarsınız.. Rabbim isteyen hiç bir kadının kucağını boş bırakmasın…

   • Aminin.. sizden ricam bu surecinizde benim için dua etmeniz..Rabbim annelerin ve hamilelerin dualarını kabul eyler.. Yazdiklarinizi gozum yasli okuyorum dilerim bigun bende ANNE olurum

 3. Önce ki yazilarinzdan hamileliğiniz daha yeni sanıyordum meğerse siz bebeğinizin cinsiyetini ogrenmisiniz bile Rabbim sağlıkla bebeklerimizi kucağımiza almayı nasip etsin bende 2 hafta sonra öğrenirim inşallah bebeğimin cinsiyetini

  • 🙂 Evet paylaşmaya geç başladığım için öyle anlaşıldı ama şuan günlüğüm ile uyumluyum, 19.haftamdayım.. Hadi bakalım darısı sizin cinsiyeti öğrenmenize 🙂 Sağlıklı olsunlar da gerisi çokta önemli değil…

 4. Merhabalar 17haftalık hamileyim.Diğer yaIlarınızı da okudum.Sizinle aynı şeyleri yaşamışız.Allahım kimseye buldurup kaybettirmesin.Sizinle beraber takip keyifli olcak.

 5. yeni yazınızı merakla ve sevgiyle bekliyorum mutlu seneler şimdiden

Yorum Yaz