En son düğün alışverişimizde yaşamıştım bu heyecanı. Bugün itibari ile 24+5 haftamdayım ve benim için hamileliğin en keyifli yanlarından birini yani bebeğim ve kendim için hazırladığım alışveriş listemi sizlerle paylaşacağım. Bu arada hep göz ardı edilir ama baba için de bir şeyler alsak mı? Ne dersiniz?

Öncelikle şunu söyleyeyim ki çok heyecanlıyım ve biliyorum ki sizde çok heyecanlısınız. Bebek ürünlerinin olduğu mağazaların önünden geçerken bir iç geçirip hepsini almak istiyorum. İlk bebeğim olması bu heyecanımı daha da arttırıyor. Ancak etrafımdaki tecrübeli arkadaşlarımdan, yakınlarımdan biliyorum ki cezbedici birçok ürün aslında boşuna alınabiliyor ve gereksiz alışveriş yapılabiliyor insan. İtiraf etmeliyim ki hem bu gereksiz ürünleri almamak hem de kendimi dizginlemek için bir liste yazdım.

İşte listem…

Bebeğim için;

Listeye başlamadan önce dikkat etmemiz gereken kriterleri söylemeden geçemeyeceğim. Alacağınız bakım ürünlerinin alkol, paraben, BPA vs. içermemesi ve yenidoğan kıyafetlerinin %100 pamuk olmasına dikkat edelim.

yeni

 • Yenidoğan bebek bezi: 1 numara ve 1 paket aldım çünkü bebekler hızlı büyüyor, kilosu arttıkça farklı numara beze geçme ihtimali olduğu için 1 paket yeterli olacaktır.
 • Bebek tarağı, fırçası: Saçlı olur mu bilmem ama aldım:) Ayrıca bebeklerde konak çok görülebilen bir durum umarım olmaz ama olursa bakım sırasında bebek tarağı ve fırçası ihtiyacınız olabilir.
 • Bebek tırnak makası: Yenidoğan bebeklerin tırnakları kendiliğinden dökülebiliyor, kesme işlemi sırasında yanlışlıkla tırnak eti kesme yaşanabiliyor. Bu nedenle 3.aydan sonra kesmeye başlayabilirsiniz.
 • Puar / Burun Aspiratörü: Bebeklerin burnunun tıkalı olması bebeği huzursuz eder, beslenmesini zorlaştırır, rahat bir şekilde uyumasını engeller. Bu sebeple temizlenmesi önemlidir. Bebeğinizin burnunun temizlenmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bu ürünlerden ben aldım dilerseniz sizde alabilirsiniz.
 • Bebek kulak çubuğu: Yenidoğan bebeklerde kulak temizliğini kaynatılmış ılıtılmış su ile ıslattığınız bir tülbenti işaret parmağınıza sararak kulak kepçesini temizleyerek yapabilirsiniz. Bu ürün yenidoğan için tavsiye etmediğim bir ürün.
 • Bebek yıkama küveti ve küvet içi hamağı: Çevremden aldığım bilgiye göre çok uzun süre kullanılmadığı yönünde ama ben destekli banyo filesi tercih ettim ilerleyen zamanda kullanıp kullanmadığımı sizlerle paylaşacağım.
 • Banyo termometresi: Almayı düşünmüyorum, dirseğim bu işi görür 🙂
 • Banyo süngeri: Doğal ve yumuşak olan alınmalıdır.
 • Banyo havlusu: Şapkalı pelerin havlu tercih ettim.
 • Mermerşahi bezi: Tecrübeli anneler bilir özellikle banyo sonrası suyu hızlı çekme özelliğinden çok işinize yarayacak bir ürün tavsiye ederim. Ayrıca ağız mendili olarak da kullanılabilir. Bu ürün annemin çeyizinden 🙂
 • Bebek alt değiştirme ve bakım örtüsü: Tek kullanımlık olanlardan tercih edeceğim ama dayanamayıp sizlerle de daha önce paylaşmıştım tatlı ve şeker bir set aldım.
 • Bebek şampuanı, banyo köpüğü: Son kullanma tarihinden dolayı henüz almadım, alacağım. Alacağınız bakım ürünlerinin alkol, paraben, BPA vs. içermemesine mutlaka dikkat edin.
 • Yenidoğan ıslak havlu: İlk dönemlerde ılık su ile ıslatılmış pamukla alt temizliğini yapacağım için buna özel hazırlanmış pamuk paketlerden aldım, evde olduğum zamanlarda suyun altında poposunu yıkamayı düşünüyorum. Bunun dışında yenidoğan kullanımına uygun hazırlamış ıslak havlulardan da alacağım.
 • Pişik önleyici krem ve pişik kremi: Bu iki ürün kullanım amacı birbirinden farklı olduğu için alırken buna dikkat etmeniz önemli. Ayrıca pişik önlemek için bebeğinizin altının uzun süre kirli kalmamasına dikkat etmekte yarar var.
 • Ateş ölçer: Çocuk için kulaktan ölçenler daha pratik o yüzden onu tercih edeceğim, bu arada manyetik etkili uzaktan ölçenlere tecrübelerimden dolayı güvenmiyorum.
 • Nem ve sıcaklık ölçer: Yenidoğan döneminde bebeğin kaldığı odanın sıcaklığı 22-24°C, ideal nem oranı %50 civarında olmalı, özellikle kış bebekleri için odanın ısı-nem ayarını sağlamak adına tavsiye ederim.
 • Biberon, emzik, biberon ısıcıtı, biberon fırçası vs.: Bunlar tamamen ihtiyacınıza göre tercih edebileceğiniz ürünler. Ben şuan almayı düşünmüyorum, tabi ki ilk hedefim emzirmek. Emzik konusunu zaman gösterecek şuan ahkam kesmek istemiyorum 🙂 Biberon ısıtıcıda şimdilik almayacağım; benmari uslu ısıtmakta bence bir çözüm; bu arada biberon ısıtıcı Arzu da varmış gerekli olursa alırım 🙂
 • Bebek telsizi / monitörü: Almayı düşünmüyorum çünkü evim gerek duyacağım kadar büyük değil, sizin eviniz büyük ve bebeğiniz için ayrı oda düşünüyorsanız alabilirsiniz.
 • Omuz bezi: Emzirmeden sonra gaz çıkarırken omzunuza koyabilirsiniz, gaz çıkarma esnasında fazla süt gelebileceği için kurtarıcı olacaktır ayrıca eve gelen misafirleriniz kucağına almak isterse onlara da verebilirsiniz.
 • Kıyafet: İlkbahar- yaz bebeği olacağı için 3-4 parça yenidoğan kıyafeti, tulum, 8-10 parça 0-3 ay iç badi, tulum, çorap, pijama ( alt-üst takım ) almayı düşünüyorum. Birkaç takım aldım. Ayrıca hastanede giydirmek için 1 takım hastane çıkışı aldım, bir tane daha almayı düşünüyorum. Yenidoğan bebekler çok hızlı büyüyorlar, bu nedenle kıyafet konusunda çok acele davranmamak gerekiyor. Ayrıca kıyafet hediye olarakta çok geldiğinden çoğunu giydiremeden bebeğiniz büyümüş oluyor. Bu konuda sanırım zamanla alışveriş yapacağım.
 • Reflü yatağı, ana kucağı / puset bel desteği: Yenidoğan bebekler çok küçük olduğu için puset veya ana kucağına direkt konunca içinde resmen kaybolabiliyorlar ve rahatsız duruyorlar gibi hissediyorum. Hatta bir çok anne benim gibi düşünüyor olacak ki bu amaçla altına örtü veya battaniye koyuyor. İşte ben bu sebeple sevibebe’ den bel desteği yastığı aldım. Ayrıca yenidoğan bebeklerde reflü kapağı tam gelişmediği için mide asitleri yemek borusuna kaçabiliyor ve bu da sık sık kusmalarına sebep olabiliyor. Bunu engellemek için mesleğimde de hep yaptığımız gibi pozisyon vermenin önemini bildiğim ve sağlık her zaman ön planda olduğu için reflü yatağını alma ihtiyacı hissettim.
 • Bebek yatağı / beşik: Yenidoğan bebekler yaşamının ilk dönemlerinde anneye çok fazla ihtiyaç duyar, bu nedenle bebeğimi odamda yatırmayı tercih edeceğim. İlk altı ay kullanacağı küçük beşiklerden tercih edeceğim.
 • Ana kucağı: Ev tipi olanlarının çok işe yaradığını düşünüyorum, mutlaka alacağım bir ürün.
 • Sling / Kanguru: Henüz almadım, ilerleyen zamanlarda almayı düşünüyorum.
 • Puset, bebek arabası: Kafamda bir model var almadım ama onu tercih edeceğim.IMG_9467

 Kendim İçin;             

 • Çatlak kremi: Kendim için aldığım ilk ürün oldu. Hamileliğimin 12. haftasından sonra kullanmaya başladım. Benim tercihim lierac ve bio oil den yana oldu. Akşamları bio oil, sabahları ise lierac kullanıyorum. Doğum sonrası 1 ay da kullanmaya devam edeceğim.
 • Emzirme sütyeni / emzirme atleti: Olmazsa olmazlardan, şimdilik 3 parça almayı düşünüyorum.
 • Mevsime uygun gecelik / pijama / sabahlık / terlik/ çorap: Doğum sonrası ilk gün özellikle doktorunuzun veya hemşire/ebenizin kanama kontrolünü daha rahat yapabilmesi açısından gecelik tercih etmenizde fayda var. Ben henüz almadım ama 1 tane çekim için biraz kokoş olan takımlardan; onun dışında da daha rahat edebileceğim 1 takım gecelik/ sabahlık, 1 takım pijama almayı düşünüyorum. Geçen hafta sonu Eminönü’ ne gidip bakacaktım ama kar dolayısıyla malum gidemedik.
 • Göğüs ucu kremi: Şimdilik bir kutu aldım.
 • Silverette gümüş göğüs kapakları: Mesleğim gereği gümüşün iyileştirici özelliğini özellikle yara bakımında kullandım ve Silverette gümüş göğüs kapaklarını kendi yaşadığı göğüs ucu probleminden sonra Türkiye’ ye getiren Özlem hanımın hikayesini dinledikten sonra denemeye karar verdim. Umarım ihtiyacım olmaz ama bu ürün ile ilgili deneyimimi mutlaka sizlerle paylaşacağım.
 • Emzirme yastığı: Hamile olduğumu öğrendiğim ilk haftalarda bir arkadaşımdan aldığım benim için anlamlı ilk hediye hamile yastığı oldu. Rahat emzirmem için bunun işe yarayacağını düşünüyorum. Tabi almanız zorunlu bir ürün değil bir baş yastığı da bu işi görür.
 • Göğüs pedi: Emzirme sonrası göğsünüzden akan sütün çamaşırınıza bulaşmaması açısından işinize yarayacak bir ürün tavsiye ederim.
 • Göğüs kalkanı: Bir göğsünüzü emzirirken göreceksiniz ki bazen diğer göğsünüzden de süt geliyor yada kısa süreliğine dışarı çıktınız aklınıza bebeğiniz geldi ve sütünüz akmaya başladı göğüs kalkanları bu durumda kurtarıcı çünkü içine süt birikebiliyor. Her damlası değerli anne sütünün ziyan olmasını istemeyiz, tavsiye ederim.
 • Emzirme örtüsü: Bu da olmazsa olmazlardan bir ürün.
 • Hijyenik ped: Doğum sonrası hastanede size verilecek pedler özellikle normal pedlere göre daha büyük ve tamamen pamuk olması açısından çok daha sağlıklı. Ama normal ped tercihimde olacak, pamuklu olmasına özen göstermenizde fayda var.
 • Tek kullanımlık iç çamaşırı: Doğum sonrası ilk gün özellikle işinize çok yarayacak, kullanıp atabileceğiniz bir ürün. Bir paket almanız yeterli olacaktır.
 • Süt sağma makinası / süt saklama poşeti: İhtiyaç durumuna göre alınması gereken ürünlerden. Emzirme döneminde sütünüz fazla geldiği durumlarda, emzirmeye alışma süresince ve eğer işe başlayacaksanız ilerleyen dönemde sütünüzü sağarak vermeniz gerekebilecek her dönemde ihtiyacınız olacaktır.

Eşim İçin;

Hadi onunda gönlü kalmasın bir pijama takımı ona da alalım, adı da baba pijaması olsun 🙂

Bu arada benimde unuttuğum, gözümden kaçan şeyler olabilir. Aşağıya yorum olarak bırakırsanız çok sevinirim… Sevgiler.

Dilek

4 Yorum Var

 1. Ebru Dilek Reply

  Diş fırçası ve macunu, çekim için makyaj malzemeleri ve duş almak için kişisel ürünleriniz. Ayrıca güçlü bir fön makinesi de gerekli olabilir ☺️ Bir de duş için kaymaz tabanlı bi terlik öneririm. Hastanelerde otel terliklerinden veriliyor.

 2. Silverette gumus gogus ucukoruyucu hakkın da yorumunuz nedir?urun pahali almaya deger mi?

Yorum Yaz