“Yazı Dizisi 10…”

26. Hafta…

Şaka maka yolun yarısını geçmişim. Gerçekten söylenen gibi çabuk geçiyor zaman. Ya da biz zaman kavramını biraz fazla mı abartıyoruz bilmiyorum..

Günler geçerken bebeğime kavuşma heyecanı da artıyor. Artık hareketlerini çok net olarak hissediyorum. Hatta dışarıdan dokunan biride bunu net olarak hissedebiliyor. O hareketleri hissetmek gerçekten tarifsiz bir his…

Geçtiğimiz haftalarda detaylı ultrasonumu da yaptırdım. Doktorum çok espiriliydi “bebeği beğendik” cümlesi bizi hem güldürdü, hem de derin bir oh çekmemizi sağladı. Bu süreçte eminim hepiniz benim gibi onun sağlığı için dua ediyorsunuz. Dilerim herkes sağlıcakla bebeğine kavuşur.

Artık yavaş yavaş alışverişe yapmaya başladık. Henüz daha çok alacak şey olsada en azından alacaklarımı kafamda netleştirdim ve alışverişi listem hazır. Zaten sizlerle de, yaptığım alışveriş listemi paylaşmıştım.

Sizde de var mı ya da oldu mu bilmiyorum ama hani şu hastane odası süsleme, ve hastane de verilecek ikramlara çok özeniyorum ben. Hani kimisi hiç umursamaz, olsa da olur olmasa da olur. Benim hoşuma gidiyor, özeniyorum. Ama öyle hazır alınca da tatmin olmuyorum. Kendim zevkime göre yapacağım. Emek verdiğim şeyleri daha çok seviyorum. En kısa zamanda birgün Eminönü’ ne gidip malzemeleri alarak ufaktan başlamayı düşünüyorum.

Göbeğim iyice belirginleşti. Artık eğilip kalkarken zorlanmaya başladım. Ayakkabılarımı genellikle oturarak bağlayabiliyorum. Tuzsuz yemeye olabildiğince özen gösteriyorum. Zaten şeker de yasak, öyle gidiyoruz çok şükür. Ben çok yapamadığım için kendime kızıyorum ama siz mutlaka yapın ve ihmal etmeyin. İnanın tansiyon ve şeker gibi değerleri bile olumlu yönde etkiliyor. Mutlaka hergün yürüyüş yapmaya çalışın..

Gece uykularımda değişmeye başladı. Sanırım bu bir hazırlık. Evet bebeğim büyüyor ve yeri daralmaya başladı ama bunun yanında sebepsiz baş gösteren uyanmaların bir olmalı. Sanırım bebek olunca sürekli uyanacağımız için vücut kendini deliksiz uykulara veda ederek geleceğe hazırlıyor. Yatarken yastık sayımı biraz arttırdım. El ve ayaklarımda ödemlerim biraz arttı bu sebeple bazı geceler el ve kollarımda uyuşma hissediyordum. Ama yastıklarımı fazlalaştırınca daha rahat ettim.

Daha önce sizlerle de paylaşmıştım, ben 63 kiloyla hamile kaldım ve şuan 72 kiloyum. Yani 9 kilo aldım. Doktorum kilo alışlarımın normal olduğunu söylüyor. Çok ilginçtir herkes ilk üç ay yani 1.trimester da kilo verir ama ben 4 kilomu o dönemde aldım 🙂 Kendime bazen şaşırıyorum. Ama işte her hamilelik durumu kişiden kişiye farklı oluyor. Hatta bazen aynı kişilerin farklı hamileliklerinde bile değişebiliyor.

hamile

Hamilelikte böbrekler fonksiyonlarını biraz arttırıyor. Mesaneye baskı yapan rahim sık idrara çıkmama sebep olduğundan tuvalete taşınmalara alıştım. Son doktor kontrolümde sağ böbreğimde biraz genişleme olduğunu söyleyen doktorum, geceleri sağ tarafa yatmamamı söyledi. Peki nedir bu durum, neden olur biraz ondan bahsedelim.

Gebelikte Böbrek Genişlemesi

Tıp dilinde hidronefroz olarak tabir edilir. Gebelikte böbrek büyümesi anne adaylarında sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Özelikle sağ böbrekte görülse de her iki böbrekte ya da sol böbrekte de büyüme, genişleme görülebilmektedir.

Gebelikte Böbrek Genişlemesi Nedir, Niçin Oluşur?

Hormonal değişimler sebebiyle gebelerde bir miktar böbrek büyümesi oluşması normal kabul edilir. Bu durum anne adayı için bir rahatsızlık ve ağrı doğurmaz. Ancak ilerlemiş durumlarda ve böbrek büyüme oranını yüksek olması durumunda ciddiye alınması gereken bir konudur. Gebelik döneminde böbrek ağrısı şikayetlerinin baş göstermesi durumunda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Uzmanlar, ultrason ile böbrek büyümelerini ve oranlarını kolaylıkla belirleyebilirler.

Gebelikte böbrek genişlemesi, anne adayının böbreklerine giden kan akımının, normal zamana oranla  yaklaşık %30- 50 oranında  artması sebebiyle gözlenir ve  genellikle doğumdan en geç bir iki ay içinde düzelecektir.

Bunun dışında idrar yolları enfeksiyonu ya da darlığı gibi etmenlerden dolayı yaşanan böbrek büyümelerinde böğür ve bel kısmında şiddetli ağrı, bulantı, kusma gibi şikayetler oluşacaktır. Gebelik döneminde,  vücut aşırı su ihtiyacı duyar, vücudun bu su ihtiyacını karşılamaması durumunda böbreklerde büyüme, genişleme  oluşması kaçınılmazdır.

Gebelikte Böbrek Genişlemesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Her hangi bir nedenle gebelikte böbrek genişlemesi yaşayan kişilerin, bol su tüketmesi, devamlı doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Öte yandan özellikle yatarken, büyüyen böbreğin olduğu tarafa yatmamak da, böbrek üzerinde oluşan baskının artmaması açısından önemlidir. Bu tarz normal kabul edilen böbrek büyümeleri tek başına sezaryen doğumu gerektirmez, normal doğum yapılabilir.

Şayet böbreklerde aşırı büyüme varsa ve bu durum idrar kanalının darlığı sebebiyle meydana geliyorsa, üroloji uzmanları tarafından idrar kanalına katater, ince tel şeklinde boru, stend  takılır ki, böbrek üzerindeki baskı azalsın ve idrar rahatlıkla dışarı atılabilsin.(Kaynak:bobrek.gen.tr)

Sevgiler

Dilek…

Devamı gelecek…

Not: Aşağıya yorum bırakabilirsiniz bazı duygular paylaştıkça anlam kazanıyor…

Bir önceki yazı için tıklayınız…

Yorum Yaz